Dotazy a odpovědi

Moje rady do úplného začátku :

Pokud nejste splachovací typ, nic si před zákrokem, chemoterapii či důležitým vyšetřením nečtěte. Vyhnete se tím stressovému pozorování se zbystřenými smysly, co vás bolí a co to s vámi dělá. Lepší je tedy nic nevědět, nemít předsudky a nechat se překvapit.

Usmívejte se, i když Vám do smíchu vážně není. Popravdě jsem si během léčby všímal reakcí rodiny a mé přítelkyně. Berou celou léčbu mnohem hůř než já a to jsou přitom zdraví lidé, kteří si neprochází takovou hrůzou, kterou si prochází každý onko. pacient. Sleduji vše jen z povzdálí jako pozorovatel a je jen na Vás, jestli se budete trápit a potopíte je ke dnu s Vámi nebo nastolíte v domácnosti do jisté míry pohodovou atmosféru.

Naučte se filtrovat zprávy od neznámých lidí.

Za moji léčbu mi napsalo nespočet lidí, kteří se na úkor mého zdraví chtěli za každou cenu přiživit. Nabízeli všelijaké produkty, bez kterých nemám šanci tuto náročnou léčbu přežít.

Bolí chemoterapie ?

Ne, chemoterapie jako taková sama o sobě nebolí. Každý člověk ji vnímá jinak. Poprvé jsem se po chemoterapii cítil jako bych vypil 5 panáků. Motala se mi hlava, ale žádnou bolest jsem nepociťoval.

Rozdíl mezi ozařováním a chemoterapií

Ano, opravdu si to x lidí plete a myslí si bůh ví co. Abych to uvedl na pravou míru.

Chemoterapie pokud vím existují 4 druhy podání.

  • nejčastější forma je intravenózně (tzn. vstřikování chemické látky (cytostatik) přímo do žíly)
  • perorální (polykáním prášků), kterou se řeší speciální typy nádorů.
  • místní – jedná se o aplikování tekutiny nebo masti (viděl jsem to pouze jednou za celý rok)
  • intralezionálně (přímo do nádoru v kůži) – s tím jsem se nesetkal, jen z doslechu od jedné paní

Radioterapie (Ozařování) – Laicky řečeno váš nádor budou odpalovat Černobylem. Měří se jednotkou dávky ozáření Gray.

Existuje klasická forma ozařování a ta se dělí podle intenzity a síly radiace na :

  • 5x do týdne po dobu 6 týdnu, jedná se o slabší ozařování většinou 2 Gy
  • 2x a více za den, pouze u agresivních nádorů, opět slabší dávky průměr 1-1.5 Gy
  • 1-4x do týdně, obvykle se jedná o větší dardy, 4 Gy a víc

Samozřejmě poslední slovo má Váš onkolog, který stanoví individuální léčbu. Popis je pouze orientační. Maximální ozáření je ale vždy 60 Gy.

Druhou možností je :

Protonová léčba, která je značně šetrnější pro organismus než klasické ozařování (musí ji schválit hlavní radiolog na základě vaši diagnózy). V Čr se protonová léčba provádí pouze v Praze. Pokud to radiolog neschválí, pak vaše peněženka zapláče (počítejte minimálně s poplatkem 1500Kč za jedno ozáření) Pokud schválí, platí to samé jako u klasické, která je proplacená pojišťovnou.

Doplněk 7.11. 2016Česká republika:
Zákon, který platí od 1.9.2015 zařadil protonovou léčbu mezi hrazené metody léčby a to pro všechny české pacienty bez rozdílu pojišťovny.

Dále existuje centrum v Ostravě, které nabízí cyberknife, což je speciální přístroj, kterým se dá lépe záření usměrnit a tím zmírnit poškození okolní tkáně. Používá se jen na speciální typy nádorů.

bližší informace můžete nalézt zde: https://www.homolka.cz/cs-CZ/oddeleni/stereotakticka-a-radiacni-neurochirurgie-osrn/lekselluv-gama-nuz.html

Jak vnímám chemoterapii ?

Teď už jí vnímám jako součást každodenního života, jako svého kamaráda, který mi má pomoci s rakovinou. Dříve jsem to tak neměl, cca od 3. cyklu do 5. cyklu, když jsem uslyšel o chemoterapii, nebo viděl sáček zabalený do alobalu se mi automaticky navalovalo a měl jsem co dělat, abych nezačal zvracet.

Jak si snesl vypadávání vlasů ?

Ze začátku to bylo těžší. Přiznat si, že jsem opravdu nemocný. Položilo to i mého kamenného otce, kterého jsem viděl poprvé za život brečet při pohledu na svého plešatého syna. Na druhou stranu jsem byl rád, že jsem se vlasů zbavil. Měl jsem pocit, jako by mi celý den někdo škubal vlasy, což vážně nebylo nic příjemného a ráno se probrat s lechtavým, někdy až pichlavým pocitem na obličeji, kde vlasy byly rozmetané po celé posteli, taky nebylo eňo ňůňo.

Co žíly ?

Toto je opravdu individuální otázka. Já osobně celý život sportoval a žíly na začátku léčby měl doslova ukázkový. Pokud se chcete zbavit fóbie z jehel jako například já a užít si spoustu „srandy“ u napíchávání flexil, nic neřešte. Teď už bych tuto chybu nikdy neudělal. 😀 Jestli je možnost portu, určitě neváhejte. Nikdy nevíte, kdy se vám léčba protáhne. Port je malá krabička, která se zavede během drobného chirurgického zákroku, pár cm pod kliční kost a je napojená na centrální žilní systém po dobu 1 roku. Co to pro Vás znamená? Veškeré chemo, odběry krve, transfůze půjdou přes tento port, takže do Vás nikdo za celou léčbu nebude bodat.

Po prvním cyklu jsem měl rozsekané žily na rukách, že jen při pohledu na injekci začaly sami od sebe praskat. Celou léčbu beru doplňky stravy jako je Detralex a Ascorbit (Rutascorb), které mají za úkol vyživovat žilní systém a zlepší pružnost stěn a opravdu pomáhají. Nedoporučuji tedy brát od jiné firmy.

Vliv chemoterapie na sexuální život

Opět, každý člověk je jiný. Ze své vlastní zkušenosti, ale mohu tvrdit, že se mi otočil o 180 stupňů. Dřív bych si bez sexu alespoň jednou týdně nedokázal představit život. Jenže skloubit nevolnosti se sexem je někdy opravdový oříšek. Přítelkyně se po chemoterapiích štítila všech mých tělních tekutin a sex byl víceméně tabu. Mějte sex pokaždé, co se na něj cítíte, bližší fyzický kontakt vám pomůže zapomenout na pár minut, co se kolem vás děje.

Chuť na sex byla u mě s přitvrzující léčbou vytlačena do ústraní. Nejen, že chemoterapie značně ovlivňuje kvalitu erekce, ale nabourává i samotný akt. Při orgasmu se mi nejednou stalo, že jsem málem upadl do komatu a rozdýchával ho dobrých 5 minut (a rozhodně to nebylo zapříčiněno slastí, jako spíše z vyčerpání organismu na takovou fyzickou zátěž).

Co mě během léčby nejvíce položilo a jak jsem se z toho vyhrabal

Největší facka přišla od mé onkoložky, která mi oznámila na začátku léčby, že látky, které mi budou podávány během léčby zapříčiní moji celoživotní sterilitu. V tu chvíli se mi rozplynul jeden z mých největších snů založit svoji rodinu. Co Vám budu povídat, na místě jsem se rozbrečel a trvalo mi pár dnů, než jsem se zase zakousl a nechtěl si to přiznat. Domluvil jsem si odběr spermatu na zamražení a hurá na odběr. Nebýt mé chápavé přítelkyně, která mi přišla na „pomoc“, pravděpodobně na tom ulepeném oranžovém gauči sedím dodnes a koukám na odporný německý porno kanál beze zvuku.

Celkové zamražení na 5 let vyjde na cca 15000Kč.

Jak to zvládnout ? Řekni mi JAK ?

Dokud to půjde, žijte stejný život, který jste žili před oznámením rakoviny. Dělejte aktivity, které Vás naplňují a na které se hlavně cítíte. Nejhorší pro mě v této fázi bylo, se postupně vzdávat osobního života. Byl jsem aktivní člověk, co nemohl sedět déle než 5 minut. Stereotyp přišel společně s přicházející únavou, až se z mého života doslova vytratila první láska v podobě sportu. Začal jsem častěji utíkat do virtuálního světa her, kde jsem řešil naprosto banální problémy s vrstevníky a měl pocit, že jsem „normální“.

Změní se Vám pravděpodobně chuť k jídlu. Co vám dříve chutnalo, vám teď bude připadat odporné.

Když zrovna mluvím o chuti, tak po chemoterapii budete mít kovovou pachuť v puse po dobu 3 až 5 dnů po které se vám bude chtít zvracet. Na tuto pachuť mi nejvíce pomohly citronády. Čištění zubů, žvýkačky a kloktání třeba Tantum Verdem chuť ovlivní pouze na několik minut.

Proč se podle tebe člověk, tak moc bojí bolesti ?

Jedná se o klasický obranný mechanismus těla na stressovou situaci. Kdyby léčba nebolela, nic by vám ve výsledku nedala a nevážili by jste si života, jako právě teď, kdy si vážíte každého dne, kdy máte možnost být s těmi na kterým vám záleží.

Zázračné přípravky, které Vás 100% vyléčí !!!

Smiřte se s tím, že tohle uslyšíte za svou léčbu nespočetněkrát. Po vyslání mého prvního vlogu do světa mě kontaktovalo asi 13 obchoďáků, že právě jejich produkt je ten, který mě vyléčí a už mi automaticky vytvářely programy v řádu tisíců korun. Při odmítnutí hráli na city, že umřu a budu rodině chybět apod. 😀

Je tedy na Vás jestli naletíte. Produktů na netu je opravdu mnoho. Já sám vyzkoušel hodně z nich, ale efekt žádný. Přešel jsem tedy na kompletně bylinné doplňky, které nejsou nijak chemicky opracovány a cítil jsem se po nich lépe, teď jen těžko říci, zda-li to nebylo spjato společně i se změnou jídelníčku.

Produkty, které jsem zkoušel/bral :
Aloe Vera od LR, Jedlá soda s javorovým sirupem, Reishi, Shitake, B17 (neboli meruňkové jádra, jen zpracované, doporučuji jíst rovnou jádra a nebrat tablety), kapky Joalis ( které mi dle mého pomohly nejvíce a jsou ze všech produktů pomalu nejlevnější), Fénixovy slzy, odvary z pampelišek a různé vitamínové přípravky.

Co tedy za sebe můžu doporučit jsou Joalis kapky, je to směs všech možných bylin v alkoholu, každému člověku na míru, dle jeho konkrétního problému.

Dále si každé ráno, dát na lačný žaludek 1-2 vymačkané citróny s předem odstátou nebo filtrovanou vodou. Další varianta je jedlá soda, kterou můžete přidat do citronády nebo vypít samostatně s vodou. Citrón, i když je kyselý je silně zásaditý, stejně jako jedlá soda. Příčina rakoviny je prý zapříčiněna překyselením organismu, možná jsem ovce, ale věřím tomu. Od té doby, co jsem se začal odkyselovat každé ráno, jsem se cítil mnohem lépe.

Jak zvládnout nechutenství po chemoterapii

Tady dost záleží jakou chemo budete mít. Já to měl tak, že u ambulantních chemo mi bylo „špatně“ 2-3 dny, po první platině jsem zvracel přesně 9 dnů.
Po Rice chemo to bylo cca týden, kdy jsem zvracel vždy jen jednou, ale neměl jsem sílu vůbec na nic.
No a po vysoko dávkované chemo je mi dobře, víceméně, až teď (12 dnů).

Zpět k otázce. Moje rada zní jezte malé porce něčeho lehkého, žádná kořeněná jídla. Pravděpodobně vám bude muset někdo vařit, protože při vaření se vám bude pěkně navalovat. Já jedl po chemu téměř vždy silné vývary z morkových kostí s trochou mrkve. Popíjel zelený čaj a postupně přidával sýry, šunky a hlavně zeleninu.

Zkuste se hecnout jestli máte odšťavňovač a dát si ráno po chemu smoothie ze syrové brambory a aby to bylo pitelný můžete přidat i mrkev. To znamená 2 velký brambory s jednou velkou mrkví. Je to super věc na odkyselení a zároveň na nevolnost.
Viz foto. Můj první pokus 1 brambora, 3 mrkve

Doktor vám předepíše nějaká antiemetika (léky proti zvracení). Nejčastěji Degan, který je dle mého názoru úplně nahovno. Takže pokud budete sdílet tento názor se mnou, poproste ho o napsání léku „Ondansetron“. Je mnohem silnější a pomohl mi ustát do jisté míry i ty nejsilnější chema. Bude Vám neskutečně zle, ale zvracet nebudete. Dále existují i čípky do zadku, které jsou nejúčinnější dle slov dalších onko pacientů, ale já sám s tím zkušenosti nemám.

Můj ozkoušený tip: Naložit se nejlépe den po chemo do horké vany se solí. Sůl z vás vytáhne sajrajt a budete se cítit líp. Někdy se mi i stalo, že na povrchu vody plavala olejová krusta. (Doktoři tuto techniku nedoporučují, nicméně u mě funguje a cítím se po ní líp)

Strava a celkově změna jídelníčku

Já osobně na to neměl prvního půl roku, dokud se neobjevila metastáze, kdy se to ve mně hnulo a řekl jsem si, že po staru to asi nepůjde. Do té doby jsem doslova prasil, burgery, pizza, všechny možný fast foody, však to znáte – studentská strava na ISIC . 😀

Od metastáze jsem úplně vyloučil pečivo, zredukoval pití slazených nápojů a celkově příjmu rafinovaného cukru, téměř na minimum. Pil jsem jen filtrovanou vodu z konvice nebo pil neslazený zelený čaj. Začal jsem pít ovocné/zeleninové smoothie, některý i dost nechutný. Zaměřil se hlavně na bio přímo od farmářů, jedl jen sezonní potraviny. Snažil jsem se maso omezit nebo nahradit rybama .V tuto dobu jsem totálně propadl Sushi (který prý není ideální, jak jsem se  postupem času dozvěděl, kvůli bakteriím v syrové rybě). Zkoušel jsem i vege stravu, ale trpěl jsem a nevydržel jsem to ani týden. Takže jsem jedl hlavně čerstvou zeleninu, ovoce. Různé saláty a něco na styl raw. Samozřejmě jsem to občas nevydržel a zašel si třeba do Kolbaby (brněnská cukrárna) a koupil si celý dort jen pro sebe a ještě v autě ho s radostí celý snědl. 😀
Ale už jen menší změna vám určitě pomůže k lepšímu.

Nekouřit a nepít během léčby snad ani zmiňovat nemusím. Pokud jste alkáč, tak se snažte pít jen piva a to jen během oběda k jídlu. Chemoterapie vás toxikuje dostatečně, takže je jen na Vás jestli si hodláte přihoršovat.

Jak si udržet vztah během léčby

Opravdu i na tuhle otázku se mě hodně lidí ptalo. Popravdě nevím, jak na ni odpovědět. Bude to těžký. Váš vztah si projde asi nejtěžší zkouškou. Sám jsem své princezně nabídl, že jestli chce vycouvat a zbytečně se mnou nepromarnit rok života, že to pochopím. Zůstala se mnou a byla mi oporou. Tady bych doporučil mrknout se na film 50/50, kde ve 2 hodinách uvidíte, co Vás bude částečně čekat. Hodně žen, si tu přímo na IHOKU stěžovalo, že jim chlap buď zahnul nebo je v tom nechal. Každý vztah je výjimečný, takže to bude záležet hlavně na vás. Buď to spolu zvládnete a budete si k sobě blíž než kdy dřív, nebo to nedáte. Nic jiného bohužel nehrozí. Takže moje jediná rada zní: KOMUNIKUJTE SPOLU!

Tvoření modřin a menších otoků během léčby

Nelekněte se. Je to normální. Nejčastěji bývají modřiny cca týden po chemu v místě vpichu. Dále jsem pociťoval přehnanou citlivost na zádech, ramenou a lýtkách. Bolest na dotek, asi jako by vás někdo luxusně zkopal. Pomáhá ledování nebo masti typu Heparoid, Lioton 1000, Hemagel.

Mám nárok na nějaký rekonvalescenční pobyt ?

Ano, každý rakoviňák má nárok po ukončení léčby na lázně, které jsou plně hrazeny !! Druh lázní se odvíjí od vašeho typu nádoru, například Františkovy Lázně se specializují na rakovinu prsu a lymfomy. Vše se dá dohledat přímo na stránkách daných lázní. Nárok je každý rok. První je 100% plně hrazen, druhý rok by měl být částečně. Pro bližší info se ptejte svého onkologa. (podmínky pojišťoven se často mění)

Jak je to s invalidním důchodem

Tady budu věřit svým kamarádům pacientům a doufám, že vás nebudu mystifikovat. Jelikož já byl student, ID šel mimo mě. Pokud jste na pracáku a máte odpracované roky, pobíráte jak peníze z pracáku tzn. podporu, tak i ID. Pokud nejste a „končíte“ tzn. máte neschopenku, musíte podat žádost o invalidní důchod. Pokud vám žádost bude schválena, bude vyměřen stupeň postižení u posudkové komise – I. II. III. stupeň. Výše vyplaceného ID se odvádí od odpracovaných let a výši platu. Popravdě, já sám bych si mohl zažádat o ID, ale jelikož jsem mladej, nemám nic odpracovanýho, dostal bych úplný kulový. Dále už od II. stupně za vás pracák platí sociální a zdravotní po dobu max. 3 let.

Pouze s I. a II. stupněm můžete být na pracáku a mít neschopenku. Ovšem pokud vám bude přiznán ID, neschopenka končí k nějakému datu. Do druhého stupně můžete ještě pracovat a přivydělávat si.

Nicméně pro bližší info se kontaktujte přímo s pracovním úřadem.

Pozn.: Petr nakonec dostal II. stupeň po roce čekání. Nicméně to bylo nějakých 8000 Kč měsíčně, což pro pracujícího člověka je neskutečně málo. Dostal to jednorázově za rok zpětně.
EH

Co znamená CRP ?

Laicky to značí zánětlivý faktor, tzn. potencionální infekci v těle. Zdravý člověk má CRP do 5. Třeba já mám momentálně po chemu nějakých 260. Je to způsobeno oslabením imunity a tím, že chemo vymlacuje bílý krvinky a tím snižuje obranyschopnost organismu. Takže počítejte, že budete dostávat preventivně antibiotika. Perorálně se pro sichr bere nejčastěji Biseptol.

Když chcete doktora vyškolit, jak největší mazák, tak CRP je označení pro protein (bílkovinu), konkrétně C-rekreativní protein, který je hlavním indikátorem, zda u infekce použít či nepoužít antibiotika. Vzniká v játrech a patří mezi akutní bílkoviny, když se v těle objeví zánět, vyplaví se velké množství do krve.

Agrese a změny nálad, výpadky, neschopnost se vyjádřit během léčby

Další úplně normální fáze léčby. Přirovnal bych to k ženské menstruaci, jen místo citlivosti jako chlap jsem reagoval dost agresivně. Dost banálních věcí Vás doslova nasere z minuty na minutu. Měli by jste na to upozornit rodinu/přátele a lidi, který se okolo vás budou motat. Já to řekl narovinu všem, jakmile jsem si to uvědomil, ať mě během chema neberou vážně. Nejednou se mi stalo, že mi někdo něco řekl a já si za 5 minut ani nepamatoval, že jsme vedli nějaký rozhovor. Pak se Vám může stát fail jako mně, že mi zavolali z banky, že v zájmu zlepšení ochrany internet bankingu si mám zvolit záložní heslo. No a když jsem se chtěl ještě ten večer přihlásit, nešlo to. Poté jsem si všiml, že jsem okolo 14h volal s klientskou službou banky (což jsem si v tu dobu fakt nepamatoval), za boha jsem si nemohl vzpomenout, co jsem jim nahlásil a zmrazil si účet na dobrej měsíc. 😀 Naštěstí stačilo dojít do banky a na občanku heslo resetovali. Takže na tohle bacha.

Neschopnost se vyjádřit mě postihla především, když jsem měl trošku odborněji mluvit, hlavně ve škole na přednáškách. Člověk chce říct jedno, ale přitom se vyjádří jako naprostý mongol. Někdo mi kdysi povídal, že se téměř už nedokáže bavit s lidmi, protože se díky tomuto dostává do trapných situací. Tak se konverzacím vyhýbal.

Vypadávají během chema jen vlasy ?

Tady Vás bohužel zklamu. Během chema vypadají i chlupy, což jsem jako mlaďoch ocenil. Člověk se nemusí holit, jen je to zvláštní pocit mít hladší nohy než vaše přítelkyně. 😀
Vousy rostou i nerostou. V půlce léčby jsem měl narostlé vlasy i cca na 4cm včetně vousů, ale pak to ze dne na den zase vypadalo. Dále se vám razantně zhorší nehty (budou takové vroubkované) a zubní sklovina. Před léčbou jsem měl krásně bílé zuby a teď? Žluté jako hvězdičky. 😀 Dále se začnete loupat, vaše kůže bude taková hroší. Kůže se sama spraví do pár dnů a bude zase normální, jen budete mít pár dní takovou celotělovou lupénku.

Pro slečny:
Existuje nadační fond daruj vlasy, kde vám zadarmo udělají paruku dle přání.
Přikládám tedy odkaz : http://darujvlasy.cz/pro-zadatele/zadost-o-paruku/

Doufám, že v době, kdy to bude někdo číst, to bude ještě aktuální. Kdyby ne, pojišťovna proplácí část koupené paruky 500 nebo 1000Kč. Ve špitálu rozdávají šátky na hlavu zadarmo nebo za symbolický poplatek.

Poslední často kladená otázka co je to PET/CT a jak to vyšetření probíhá

Když to řeknu laicky, je to vyšetření u kterého se pomocí radioaktivní glukózy, kterou má rakovinka moc ráda(váže molekuly cukru na nádorové buňky) zjistí, kde všude nádor máte.

Pokud se jedná o klasické CT, existují dva postupy. Pokud jdete na CT břicha, budete na vyšetření cca o hodinu déle, protože budete popíjet v čekárně ionizační látku (celkem 1,5litrů). Ionizační látka chutnala pokaždé jinak, na Žluťáku jako hořký sopel, ze kterého se mi navalovalo a ve FN Brno jako lehce nasládlá rosolovitá tekutina.

Jak máte vypito, sestřička si vás odvede do místnosti s velkou rourou, kdo se díval na Dr.House splní se mu sen. Lehnete si dle instrukcí sestry na záda. Ta připraví ionizační látku do injekce, která pod velkým tlakem bude napumpována do vaší žíly přes růžovou (tlustší) flexilu. Jen ležíte dokud se pomalu nedostanete do oválné roury, která se nad vámi začne točit. Při aplikaci ionizační látky vám bude teplo a budete cítit něco jako okenu. Poprvé jsem měl pocit, jako bych si nasral do kalhot (pak proběhla důkladná kontrola na záchodě 😀 ) Během toho, jak budete jezdit sem a tam, budete poslouchat otravné věty typu „nedýchejte, můžete dýchat apod.“

Možné komplikace jsou třeba, že vám pod tlakem aplikace ionizační látky praskne žíla, což se stalo mně a pěkně to bolí. Dále se mi stalo, že to sestra nevypočítala a jak jsem jezdil sem a tam, hadička byla krátká a flexila mi byla vyrvaná z ruky, což taky není nic příjemného. 😀

PET/CT je úplně to stejné jako CT jen s drobným rozdílem, že vám ještě před vyšetřením nechají vykapat radioaktivní látku.

Před vyšetřením by jste se měli vyhnout veškerým sladkým věcem, aby to nezkreslovalo výsledek. Také fyzické aktivitě a tučným jídlům. Nicméně tohle všechno se můžete dočíst v letáčku o poučení pacienta před vyšetřením

DODATEK: Držte si své nejdražší na blízku. Nemoc NIKDO po psychické stránce neustojí sám. Já sám se o tom přesvědčil během transplantace, kdy jsem svou přítelkyni potřeboval jako nikdy předtím. Bezmoc, úzkost, silné bolesti, nevolnosti a nemožnost se s nikým z rodiny vidět mě naprosto psychicky zlomila a byla to právě přítelkyně, která mě povzbuzovala do každého dalšího dne, ať nic nevzdávám a bojuji dál. Napsala mi dopisy, abych se v izolaci necítil tak sám a popravdě jsem je četl pokaždé, když bylo nejhůř. Tímto bych chtěl své lásce Simonce velice poděkovat. Stála při mě v tom nejhorším a toho si na ní cením nejvíce.

Pokud máte drahou polovičku, stůjte při sobě a užívejte si každé chvíle, co jste spolu. Navzájem se podporujte a léčbu zvládnete, stejně jako jsme jí zvládli my.

Zde dokládám videa, které vytvořila přítelkyně v průběhu léčby a o tom, jak jsme to spolu zvládli.

Video od samého počátku do cca půlky léčby.
https://www.youtube.com/watch?v=Qb5MVH9xnQU

První oznámení o mé diagnóze příbuzným, rodině a přátelům. Po tomto videu se vznesla se vlna kritiky, kde buď nevěřili závažnosti diagnózy, nebo tvrdili, že se z rakoviny sranda nedělá.
https://www.facebook.com/peta.hubel/videos/vb.1763217309/10201282972594012/?type=3&theater

S průběžnou léčbou přišly i výzvy s překonáváním vlastních fobií. V podobě aplikací různých injekcí (Fraxiparin – ředění krve, Zarzio – růstové hormony).
https://www.facebook.com/peta.hubel/videos/vb.1763217309/10201403502087174/?type=3&theater

Stříhání vlasů, které nevyšlo úplně dle plánu.
https://www.facebook.com/peta.hubel/videos/vb.1763217309/10201451689211822/?type=3&theater

!UPOZORNĚNÍ: další část není po slabé povahy!

Bonus: Průběh mé transplantace den po dni, aneb pobrečím si každý den u pár písmenek

0. Den – Zavedení kanyly pod klíční kost. U většiny pacientů, né příliš bolestivý zákrok. No pro mě pohroma. Přijdete do místnosti, kde se na Vás už culí převazová sestra, která Vás poučí, co se bude dít a zároveň vám ukáže, co do vás hodlají narvat. Pak jen čekáte na doktora, který si vás vysvleče, vydezinfikuje a začíná ta pravá zábava. První fáze je prý „nejvíce bolestivá“, kdy se vstřikuje anestetická látka pod kůži. Poté přichází fáze 2. skalpel a napíchnutí hlavní centrální žíly. Tuto část jsem si užil nejvíce, jelikož mi bylo vytčeno, že díky svalové hmotě, nemá prostor na zavedení kanyly. Protrpěl jsem si tam dobrých 20 minut, kdy mi nějakým nástrojem dělala ďolík do tkáně, aby mi mohla zavést hadičku až k pravé síni. Jediné zavedení nelze cítit, maximálně lehké šimrání nebo tlak. Zbytek už tak, příjemný není. Konečně hotovo, vstávám z propoceného lehátka a odcházím zpět na pokoj.

1. Den – přípravná fáze. V tento den jsem se dozvěděl, že nebudu na pokoji sám. Toť k slibovanému klidu a soukromému pokoji s vlastním sociálním zařízením. Jinak se nic moc nedělo. Klasicky jsem dostal na proplach 3 půl litrové fízáky. Dokapalo mi poslední „zmzlinové“ chemo (chemo, které je vysoce dráždivé na ústní sliznici a budete muset po dobu asi 30 minut cumlat vodové zmrzliny nebo led), na které bylo třeba kanyly a pak už jsem se psychicky připravoval na den D.

2. Den – Den D, nebo spíše den podání kmenových buněk? Díky výživovému poradci jsem měl snídani bohatší, než bych dostal kdekoliv ve 4 hvězdičkovém pokoji. Dostávám další fízák a po půl hodině přijíždí dvě sestry s jakousi ledničkou a obřím zeleným stolem následovaným doktorem. Doktor z oné ledničky, vytahuje postupně dusíkem zmražené pytlíky s kmen. buňkami a dává je do vroucí lázně. Po neúplném rozmražení ještě krátké poučení, dostávám bonbóny s kodeinem a jde se na věc. Doktor natahuje do obří jehly obsah kmenových buněk a přes port je pomalu vstřikuje dovnitř. Člověk pociťuje lehké škrábání v krku a pocit kašle. Celý proces 3 pytlíků trval asi půl hodiny, kdy mi byl neustále měřen tlak. Proces je u konce, celý pokoj jde cítit konzervační látkou. Do večera už se nic zajímavého neděje.

3. Den První den probíhal víceméně pořádku. Lehce zvýšená teplota, závratě nic co bych neznal po klasické chemo. Jen po každém jídle přichází stupňující se bolest břicha, která v noci vyvolá moji rezignaci k jídlu a domluvení se s doktorem na umělé výživě. Toto byla asi poslední noc, kdy jsem se vyspal.

4. Den Ráno pokračování, bolesti se stále stupňují, až jsou mi podávány ze začátku jen perorální medikací, poté intravenózně v kapačkách. Pořád jsem na tom s náladou dobře. Koukám na seriály a snažím se na tu bolest nemyslet. Okolo 16h se bolest dostala do fáze, kdy jsem dostal svoje první morfium za život a přišel i průjem. Od této chvíle to šlo od desíti k pěti. Noc jsem víceméně strávil na záchodě s průjmem a zvracením. Sestřička přiběhla pozdě, tak si bohužel moji nadílku musela uklidit. Po naprostém vyčerpaní mi byly podány antibiotika, další morfium a cosi po čem jsem alespoň na chvíli usnul.

5. Den Ráno se probudím s teplotou 38.8 a začíná nám agonie znovu od začátku. Nezvládám ani dojít na záchod. Tady se má psychika za celou dobu léčby poprvé láme. Během tohoto dne jsem se 4x posral, což jsem si nedokázal připustit, že jako mladej „silnej“ člověk nemám ani sílu zabránit stolici. Cítím se strašně, rvou do mě X léků. K večeru už mi začíná být konečně dobře, průjmy sice dále trvají, ale nemám zimnice a můžu jakš takš fungovat. Huráááá, že bych měl nejhorší konečně za sebou?

6. Den Vypadá to nadějně, teplota kolísá mezi 37-38. Začínám pomalu s kombinovanou stravou. Na snídani Lipánka a hned je o něco veselejší den. Následuje X kapaček až do odpoledních hodin. Vyměňují mi 3. pytel umělé výživy a tak trochu doufám, že je poslední. Sousedé koukají na nesmyslné seriály typu MASH, nadávají na politiku a obdivuji Babiše za zavedení spravedlnosti. Kill meeee…….. Nahazuji do sebe tak 3 dny starý rohlík s máslem a raduji se, že nemám téměř žádné bolesti. Dostávám první Zarzio na lepší nakopnutí kmen. buněk a kapou mi poslední 2 kapačky. Na jednu z nich jsem dostal alergickou reakci. Štípalo mě celý tělo. Návaly horka a zvracení. Je 3 ráno. Nemůžu spát, mám 39.7°, prožívám noční můry a plním obsahem svého žaludku už 4tý pytlík. Ze záchodu, kde jsem nejspíše na chvíli usnul, vyčerpáním volám emergency callem sestru. Ta mi pomáhá do postele, dává další kapačku a rovnou bere ranní odběry. Jsem naprosto vyčerpaný a potřebuju spát. Ze spánku mě vytrhl dědek, který volal okolo 4té ráno své paní, aby si popovídal se svým psem…….

7. Den Ani nevím kde navázat, dostal jsem transfůzi krve, destiček. Postel mám propocenou, nedá se spát. Teplota klesla jen na nějakých 39°. Přichází zimnice a já opět začínám zvracet i těch pár lžiček čaje. Kolegové koukají na ranní MASH a nějak je nezajímá, že tady pomalu chcípám. Druhý kolega chodí kouřit s elektronickou cigaretou na záchod pomalu každou půl hodinu, takže ani na tom záchodě nemám klid. Nevím, zda-li jsem usnul. Chytám depky, snažím se vzchopit a myslet na něco pozitivního, bohužel to přes bolesti moc nejde. Dostávám další morfium a vesele na pár okamžiků usínám. Přichází primář s gangem doktorů, zeptá se mě na jednu otázku a odchází. Čekal jsem, že velká vizita bude něco víc. Bolest doprovázena s teplotou mě provází do samého večera. Opět mi je podána kapačka antibiotik, kterou ne moc dobře snáším, ale dle slov doktora to musím vydržet a celý koloběh se opakuje. Zvracení do ranních hodin s teplotou 39.6°. Už druhý den mám tu stejnou noční můru s neznámou babičkou, která mi umírá v náručí. Vím, že ji mohu nějak pomoct, ale nikdy se mi to nepovede.

8. Den Ráno mě budí naprosto vyčerpaného paní doktorka. Ta bere pozitivní alespoň to, že nemám průjmy. Celá postel se dá ždímat, spolubydlící vesele pochrupují. Jak já jim závidím. Na snídani do sebe zkouším na sílu něco dostat. Pouštím hudbu do sluchátek a prostě jen ležím a nepřemýšlím vůbec nad ničím. Při psaní jsem dostal další zimnici – cítím se nahovno. Jsem slabý a zase upadám do depresivních nálad. Dostávám další Zarzio na nákop. Už chodím jen na záchod. V posteli ležím ve stejné poloze celý den. Nedá se ani koukat na filmy. Odmítám veškeré jídlo a snažím se alespoň něco málo popíjet. Dostávám další transfůze destiček a hemoglobinu. Doktor oznamuje, že tu budu minimálně další týden. Radostí celý srším. Nikoho z rodiny, kvůli tomuhle debilnímu pokoji nemám nárok vidět. Čím dál víc upadám tam, kam nechci. Je tu zase večer a já pevně doufám, že nebude tak nahovno, jako byl poslední dny. Hmm, tak byl nahovno ještě víc. Teplota 39.8° a užil jsem si halucinační rande se záchodovou mísou. Okolo 3 ráno jsem dostal kapačku na teplotu. Do půl hodiny jsem propotil celou postel, až mi byla zima a vyčerpáním usnul.

9. Den Že by haluz???? Cítím se poprvé jako ve svém těle. Teplota 37°, necítím vůbec nic kromě neuvěřitelného hladu. Žeru tedy první krekry, co mi vlezou pod ruce a nechávám si brát krev svou oblíbenou sestřičkou. Poté utíkám do sprch, kde se samou radostí, že jsou všechny ty zasraný dny za mnou, rozpláču. Odpoledne mi doktor oznámil, že růstové injekce zabraly a mám bílé krvinky na propuštění. Jen mám nízkou saturaci něco kolem 80%. Dostávám tedy něco jako akvárko s hadičkou do nosu, 10x se nadechnu a saturace z ničeho nic 99% ?
Kvůli vysokému CRP a zhoršenému dýchaní – podezření na pneumonii (zápal plic). Hurááá jedu na RTG, konečně vypadnu z toho psycho pokoje. RTG vyšlo negativně a doktor řekl, že se mohu volně pohybovat po budově nemocnice a mohou mě propustit za 3 dny!!! Večer mě definitivně odpojili od umělé výživy. Konečně jsem se viděl s mámou a povídal jsem si s ní dobré 2 hodiny. Pořád tomu nemůžu uvěřit, že se všechny komplikace jako by mávnutím kouzelné hůlky vytratily ze dne na den.

10. Den Ráno začíná opravdu vtipně, budí mě velice nepříjemná babička, která řve na celé oddělení, že sestry jsou zasraný fůrie a ať jí nechají být. Pak to povýšilo, že jí mají nechat chcípnout. Přijel její syn, sjel ji od hlavy až k patě a bába zalezla zpět do pokoje. Během té hodiny stihla zmlátit 3 sestry. ?
Usínám a probouzím se až s příchodem doktora. Ten mi oznámí velice milou zprávu, že moje krvinky jsou už dávno propouštěcí, takže můžu klidně vyjít na chodbu ven z pokoje. Tuto zprávu nerozdýchal můj spolubydlící a neempatický děda, který začal nadávat, jak je to možné, že já kterej si vyžral všechny komplikace jsem zdravější než on, který byl celou dobu v pořádku. Následoval hodinový hovor s manželkou, kde děda nadával snad na vše, na co mohl a bylo opravdu k popukání to poslouchat. No dědo, to je ale smolík, co? Večer jsem se konečně viděl po skoro 20 dnech s mámou a celkově se cítil líp. Domov je na dosah!!

11. Den Ráno přichází průjem, který jsem v životě nezažil. Člověk si sednul, sotva se postavil a mohl si zase sednout. Tohle se opakovalo 5x.
Domlouvám se s mámou, zda-li by nedovezla nějakou pravou šmakuládu. Dostávám antibiotika na přemnoženou ESBL bakterii, která způsobuje právě zmiňované průjmy. Přichází máma s pizzou a jde se vesele jíst. Schválně jsem si vyprosil s co nejvíce ingrediencemi vč. Coca Coly a stalo se přesně to, co jsem čekal. Pizza chutnala odporně, nedokázal jsem rozeznat jedinou chuť dané ingredience, takže to dopadlo tak, že jsem ohlodal rohy a snědl jeden pidi kousek. Loknul si Coca Coly, zda-li nepocítím alespoň výraznou sladkou chuť a taky nic. Mamince jsem poděkoval za 1. kousek a ta s úsměvem konstatovala, že si to všechno vybere na starý kolena.
Posílám mámu domů a jdu si lehnout. V 16:30 mě budí přítelkyně vysmátá od ucha k uchu, konečně se vidíme.

Nebýt té hloupé bakterie, už jsem dávno mohl být doma. Většinu času trávím venku, protože nám na pokoji trošku houstne atmosféra. Jelikož se už nic zajímavého dít nebude, vypadá to, že svůj denní brečus blog zabalím. Stejně to nejspíš nikoho nezajímá.